Bedrijfsvoering

Inleiding

Terug naar navigatie - Bedrijfsvoering - Inleiding

De bedrijfsvoering heeft als doel het zo optimaal mogelijk ondersteunen en uitvoeren van de programma’s. In de praktijk moet dit tot uiting komen in het goed bedienen van de klanten van onze gemeente, interne en externe processen efficiënt te laten verlopen en zorgvuldige besluitvorming te garanderen. Concreet gaat het om een goede dienstverlening aan de inwoner, namelijk door:

  • een efficiënt werkende organisatie;
  • een zorgvuldig besluitvormingsproces;
  • een gestructureerde planning en beheersing van de beleidsuitvoering;
  • waar mogelijk op een verantwoorde manier benutten van ICT-mogelijkheden;
  • de beschikbaarheid van gemotiveerd en gekwalificeerd personeel.

Organisatie die we willen zijn

Terug naar navigatie - Bedrijfsvoering - Organisatie die we willen zijn

Doorontwikkeling organisatie 
De doorontwikkeling van de organisatie onder de programmanaam Samen Werkt * wordt jaarlijks vertaald naar activiteiten op vier sporen: met elkaar (cultuur), slim geregeld (werkprocessen), goed georganiseerd (organisatie opzet), ieder zijn plek (formatie). In 2025 is veel aandacht besteed aan het optimaliseren van de dienstverlening. In dat kader is begonnen aan het organiseren van bijeenkomsten / workshops gericht op wat goed gaat, wat beter kan en wat iedereen daar zelf aan kan bijdragen. 

Strategisch HRM – beleid
In het (strategisch) HRM plan 2022 - 2026 zijn de onderdelen HRM-visie en -beleid uitgewerkt voor de vier Dommelvallei organisaties. In 2025 is dit beleid geëvalueerd en zijn de restpunten en nieuwe inzichten vertaald naar een uitvoeringsprogramma. Samen met HR wordt gewerkt aan de prioritering en uitvoering hiervan. Zo is dit jaar gewerkt aan het verbeteren van ons sollicitatieproces.

e-HRM
De verdere doorontwikkeling van de digitale HR-service is een permanent proces. Bij een update van HR-systemen zijn dit jaar problemen ontstaan. Een projectteam werkt hard aan de oplossing. Wanneer de problemen zijn verholpen, kan weer worden ingezet op verdere optimalisering van geautomatiseerde managementinformatie. 

Hybride werken
Binnen de afzonderlijke teams heeft onderlinge afstemming plaatsgevonden over de aanwezigheid op kantoor. De ervaringen met de invulling hiervan heeft geen aanleiding gegeven om daar nadere organisatiebrede afspraken te hernieuwen. 

Informatievoorziening

Terug naar navigatie - Bedrijfsvoering - Informatievoorziening

In de loop van 2025 is het geactualiseerde Informatieplan 2025-2028 opgesteld. We constateerden dat er scenario’s opgesteld moeten worden, waarbij consequenties voor voldoen aan wet- en regelgeving (bijvoorbeeld cybersecurity wet, Wet Open Overheid, Archiefwet, AVG), dienstverlening richting inwoners en financiën inzichtelijk worden. Daarmee kan gezamenlijk het ambitieniveau en de risicoacceptatie bepaald worden.

Wat wilden we bereiken: 

  1. In control zijn op de uitvoering van het informatieplan 2024-2027 en starten met implementeren informatieplan 2025-2028.

  2. Wegwerken van achterstanden bouwdossiers en andere archieven. 

Wat hebben we ervoor gedaan: 
In control op uitvoering informatieplan: 

We zijn nauwer gaan samenwerken binnen de vier Dommelvallei-organisaties door het doorontwikkelen van het IV-board waarin alle organisaties vertegenwoordigd zijn. We hebben een pilot gedraaid om een servicedesk-medewerker wekelijks een halve dag in Son en Breugel te laten werken. Deze pilot is positief geëvalueerd.

We hebben projectportfoliomanagement en daarbij behorende rapportages over voortgang verbeterd, zodat eigenaarschap en projectvoortgang inzichtelijk is, op de aspecten proces, mens en technologie. We hebben in samenwerking met Financiën gewerkt aan het meer inzichtelijk maken van de materiële kosten van informatievoorziening en informatiedienstverlening.

Bellen met Teams is geïmplementeerd. Deze implementatie is bij Dienst Dommelvallei gestart en vervolgens bij de 3 betrokken gemeenten. Voor gemeente Son en Breugel wordt dit begin 2026 in gebruik genomen. 

We hebben diverse data-migratietrajecten succesvol afgerond, waaronder Gouw en DataB (belastingen). Daarnaast is de Wet Modernisering Elektronisch Bestuurlijk Verkeer geïmplementeerd binnen onze systemen en processen. 

Tot slot zijn diverse IT-projecten opgestart en afgerond ter voorbereiding op de implementatie van M365 en de moderne werkplek.

 

Informatiebeveiliging en privacy

Terug naar navigatie - Bedrijfsvoering - Informatiebeveiliging en privacy

De gemeente wisselt op alle beleidsterreinen informatie uit en wil een betrouwbare partner zijn voor inwoners, medewerkers en ketenpartners. Dit vraagt om zorgvuldige omgang met gegevens en naleving van maatschappelijke en wettelijke verplichtingen. Om blijvend aan veranderende wet- en regelgeving te voldoen, moeten de gemeente procesmatig werken verder versterken.

Voldoen aan wet- en regelgeving
De gemeente heeft een zorgplicht en meldplicht om digitale weerbaarheid te borgen en toezicht op haar prestaties. Op dit moment kan nog niet overal worden aangetoond dat volledig aan de Baseline Informatiebeveiliging Overheid (BIO) wordt voldaan. Inzicht in de actuele staat van informatieveiligheid en privacy binnen processen is noodzakelijk. Deze onderwerpen moeten daarom structureel worden meegewogen bij besluiten over procesaanpassingen, investeringen en technische wijzigingen.

Wat wilden we bereiken:
De Network and Information Security Directive (NIS2-richtlijn), die verder gaat dan de BIO en ook operationele technologie omvat, wordt omgezet in nationale wetgeving, de Cyberbeveiligingswet (CbW). De borging in processen is nu al noodzakelijk, maar wordt door de CbW wettelijk vereist.

Wat hebben we ervoor gedaan:

Afgelopen jaar zijn er veel beleidsuitgangspunten vastgesteld en is een deel van het fundament, nodig om te groeien, opgezet. Er is meer inzicht verkregen door uitgevoerde bewustwordingsactiviteiten m.bt. informatiebeveiliging en privacy, waaronder een phishingcompetitie, een keynote over kunstmatige intelligentie (AI) en gebruikersrichtlijnen voor gebruik van AI. Begin 2025 waren bijna de helft van de noodzakelijke privacy maatregelen geïmplementeerd. Aan het einde van 2025 was dit bijna driekwart. Hiermee is een zichtbare groei gerealiseerd op het gebied van privacy. 

Verder zijn er op het gebied van informatiebeveiliging kwetsbaarheidsonderzoeken op het netwerk uitgevoerd en een impactanalyse met betrekking tot de cyberbeveiligingswet. De resultaten laten zien dat we zijn gegroeid maar dat de groei onder druk staat door onvoldoende kwalitatieve en kwantitatieve resources om te voldoen aan wetgeving.

Om informatiebeveiliging en privacy structureel in de processen te borgen is minimaal volwassenheidsniveau 3 vereist. Dit vraagt om een aanzienlijke ontwikkelslag die alleen haalbaar is met stevige bestuurlijke steun. Er is behoefte aan een gedragen richting voor de uitwerking van de cybersecuritywet, inclusief organisatie, fasering en financiering.

Een melding bij de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) betekent niet ook automatisch een melding bij de betrokkenen of andersom. Of we een datalek melden bij de AP en/of betrokkenen is altijd een afweging en afhankelijk va het privacy risico voor de betrokkenen. 

De bovengenoemde datalekken zijn vrijwel in alle gevallen het gevolg van een incidentele menselijke fout. Meestal gaat het om een brief en/of mail die per abuis is verstuurd naar een verkeerder ontvanger. Vanuit het bewustwordingsprogramma nemen we medewerkers mee om datalekken te melden en lichten we hen voor hoe ze datalekken kunnen tegengaan. Denk hierbij bij het verzenden van een mail met gebruik veilig mailen via Zivver.

Beveiligingsincidentenoverzicht

In 2025 is één informatiebeveiligingsincident gemeld. Deze had betrekking op alle Dommelvallei organisaties en betrof een phishingmail die 40 medewerkers hebben ontvangen en waarbij 1 medewerker wachtwoordgegevens heeft gedeeld. Door proactief handelen is de impact nihil gebleken. Verder is er een melding van een verloren telefoon gedaan. Uit analyse is gebleken dat gegevens op afstand zijn gewist waardoor de impact nihil is gebleken.

Rechtmatigheidsverantwoording

Terug naar navigatie - Bedrijfsvoering - Rechtmatigheidsverantwoording

Het college is van mening dat de in deze jaarrekening verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties niet rechtmatig tot stand zijn gekomen binnen de daarvoor gestelde grens. In de onderstaande tabel zijn de onrechtmatigheden opgenomen, voor zover deze de door de raad vastgestelde rapportagegrens van € 50.000,- overstijgen.

Begrotingscriterium Onrechtmatigheid Waarvan acceptabel
Overschrijding lasten programma's 624.000 445.000
Uit de tabel in het onderdeel Begrotingsrechtmatigheid bij de Toelichting op het overzicht van baten en lasten in deze jaarrekening blijkt het totaal aan overschrijdingen ten opzichte van de begroting na wijziging.
Overschrijding investeringsbudgetten (kredieten) 75.000
Totaal begrotingsonrechtmatigheden 699.000
Totaal van de begrotingsonrechtmatigheden die acceptabel zijn op grond van de Financiële verordening gemeente Son en Breugel 2023 445.000
Voorwaardencriterium
Inkopen ten onrechte niet Europees aanbesteed 1.296.000
1. Beveiliging opvang Oekraïense vluchtelingen (€ 87.000) Lasten uit inkoopcontracten die niet in lijn met de Europese aanbestedingsregels tot stand zijn gekomen. Onrechtmatigheid Opdracht op het gebied van beveiliging opvanglocaties is niet Europees aanbesteed. Argument voor afwijking Het argument voor de afwijking is dwingende spoed. Echter is de opdracht meerdere keren verlengd en was er op die momenten geen sprake meer van dwingende spoed, waardoor er geen gebruik gemaakt kan worden van deze uitzondering. Tussentijdse communicatie met de gemeenteraad Is via de 2e bestuursrapportage 2025 gecommuniceerd met de gemeenteraad. Actie Er is in 2025 na het doorlopen van een Europese aanbestedingsprocedure een nieuwe raamovereenkomst gesloten. 2. Opdracht voor gladheidsbestrijding (€ 127.000) Lasten uit inkoopcontracten die niet in lijn met de Europese aanbestedingsregels tot stand zijn gekomen. Onrechtmatigheid Opdracht op het gebied van gladheidsbestrijding is niet Europees aanbesteed. Argument voor afwijking De kosten zijn gestegen, waarmee de Europese drempel is overschreden. Tussentijdse communicatie met de gemeenteraad Is via de 2e bestuursrapportage 2025 gecommuniceerd met de gemeenteraad. Actie De overeenkomst loopt nog tot oktober 2026. Voor de opdracht daarna wordt een nieuwe aanbesteding doorlopen. 3. Inhuur dienstverlening (€ 474.000) Lasten uit inkoopcontracten die niet in lijn met de Europese aanbestedingsregels tot stand zijn gekomen. Onrechtmatigheid Na verlenging(en) is de Europese drempel overschreden. Argument voor afwijking Partij is bekend met de opdracht en de gemeente. Tussentijdse communicatie met de gemeenteraad Is via de 2e bestuursrapportage 2025 gecommuniceerd met de gemeenteraad. Actie Zodra het juridisch mogelijk is, wordt deze opdracht opnieuw Europese aanbesteden. 4. Inhuur derde (€ 119.000) Lasten uit inkoopcontracten die niet in lijn met de Europese aanbestedingsregels tot stand zijn gekomen. Onrechtmatigheid Opdracht op het gebied van inhuur externe medewerker is niet Europees aanbesteed. Argument voor afwijking Na verlenging(en) is de Europese drempel overschreden. Tussentijdse communicatie met de gemeenteraad Is niet tussentijds (via tussentijdse rapportage) gecommuniceerd met de gemeenteraad. Actie De mogelijkheden om deze onrechtmatigheid op te heffen worden onderzocht. 5. Inhuur ondersteuning (€ 101.000) Lasten uit inkoopcontracten die niet in lijn met de Europese aanbestedingsregels tot stand zijn gekomen. Onrechtmatigheid Opdracht voor het opstellen van de nota kostenverhaal. Argument voor afwijking De bestedingen zijn hoger dan verwacht en hebben daarmee de Europese drempel overschreden. Tussentijdse communicatie met de gemeenteraad Is via de 2e bestuursrapportage 2025 gecommuniceerd met de gemeenteraad. Actie De mogelijkheden om deze onrechtmatigheid op te heffen worden onderzocht. 6. Onderhoud openbare verlichting (€ 64.000) Lasten uit inkoopcontracten die niet in lijn met de Europese aanbestedingsregels tot stand zijn gekomen. Onrechtmatigheid Opdracht voor het onderhoud van de openbare verlichting. Argument voor afwijking De bestedingen zijn hoger dan verwacht en hebben daarmee de Europese drempel overschreden. Tussentijdse communicatie met de gemeenteraad Is niet tussentijds (via tussentijdse rapportage) gecommuniceerd met de gemeenteraad Actie De mogelijkheden om deze onrechtmatigheid op te heffen worden onderzocht. 7. Inhuur derde (€ 176.000) Lasten uit inkoopcontracten die niet in lijn met de Europese aanbestedingsregels tot stand zijn gekomen. Onrechtmatigheid Opdracht op het gebied van inhuur externe medewerker is niet Europees aanbesteed. Argument voor afwijking De bestedingen zijn hoger dan verwacht en hebben daarmee de Europese drempel overschreden. Tussentijdse communicatie met de gemeenteraad Is niet tussentijds (via tussentijdse rapportage) gecommuniceerd met de gemeenteraad Actie De mogelijkheden om deze onrechtmatigheid op te heffen worden onderzocht. 8. Overig (€ 148.000) 5 aanbestedingsfouten (< € 50.000 rapporteringstolerantie)
Misbruik & Oneigenlijk gebruik criterium
Geen bevindingen 0
Totaal onrechtmatigheden 1.995.000
Verantwoordingsgrens (2% conform raadsbesluit van 18 december 2025) 1.155.000
Waarvan acceptabel 445.000
Waarvan niet acceptabel 1.550.000

Wet financiering decentrale overheden
Er zijn geen afwijkingen geconstateerd.

Gids Proportionaliteit
Tijdens de controle is geconstateerd dat de gids proportionaliteit niet altijd wordt nageleefd bij inkooptrajecten. Deze bevindingen worden teruggekoppeld om dit in de toekomst te voorkomen.

Kengetallen

Terug naar navigatie - Bedrijfsvoering - Kengetallen

(peildatum 31-12-2025)

Indicatoren BBV jaarrekening Jaarrekening 2024 begroting 2024 begroting 2025 begroting 2026 Jaarrekening 2025
Formatie (FTE per 1000 inwoners) 4,83 5,18 5,35 5,90 5,52
Bezetting (FTE per 1000 inwoners) 4,22 4,21 5,24 5,23 4,96
Apparaatskosten (kosten per inwoner) 695,08 898,20 696,44 884,00 978,51
Externe inhuur (kosten inhuur externen als % van totale loonsom + totale kosten inhuur externen) 28,14% 6,74% 8,51% 8,36% 23,10%
Overhead (% van de totale lasten) 16,18% 15,78% 13,75% 14,79% 17,43%

Formatie
(exclusief Griffie en College B&W)

Factor Begroting 2025 31-12-2025
Totale formatie fte 94,4 99,9
bron: staat B 2025 en 2026

Ziekteverzuim (excl. zwangerschapsverlof) (excl. Griffie en College B&W)

Door een update van de HR-systemen in 2025, zijn er over 2025 geen betrouwbare gegevens over het ziekteverzuim te genereren.

Periode 2025 2024
Verzuimpercentage 7,50
Verzuimfrequentie 1,47